Andrea Olvecká – ako uspieť v slovenskom modelingu

Andrea Olvecká – ako uspieť v slovenskom modelingu

Andrea Olvecká sa už viac ako 15 rokov venuje modelingu a hostessingu. Miluje svoju prácu práve kvôli pestrosti a spoznávaniu nových ľudí. Vždy išla za svojim snom a snaží sa stále napredovať. Jej názor na modeling, casting a kariéru modelky prinášame v interview.

Pani Olvecká, v dnešnej dobe je žiadúce pracovať s mladými modelingovými talentmi už od 14 rokov aby získali správnu prípravu a mohli mať šancu na úspech. Zvyčajne ich kroky vedú k modelingovým agentúram a castingom. Ako mladé dievča alebo chalan v tomto veku rozpozná, že ide o solídny casting resp. agentúru – aké sú Vaše rady v tomto prvotnom kroku?

Je to úplná pravda, dievčatá si zvyčajne agentúry pripravujú už od 13 – 14 rokov. Príprava je minimálne dva roky. Solídnu agentúru spoznáte hlavne profesionálnou komunikáciou, ústretovosťou a štýlom práce, napr. na prvom castingu od Vás nežiadajú registračné poplatky alebo platbu za photobook. Špičkové agentúry majú tieto veci zvládnuté do posledného detailu; investujú do talentov čo sa im vráti v budúcnosti z práce samotnej modelky/modela. Určite nikdy neplaťte vopred a každú agentúru si dôkladne overte – dobrej agentúre záleží na kvalitných referenciách dostupných pre budúce modelingové talenty.

Modelingový casting – ako vyzerá a z čoho sa skladá?

Pre úspešné prijatie do agentúry sa zvyčajne vyžaduje: prísť na casting upravená, prirodzene bez make-upu alebo len skutočne jemný make-up, priniesť si lodičky, ak máte svoj photobook je to výborné. Dbajte na starostlivý výber top fotografií – chcete predsa zaujať a vyzerať skvelo na každej fotke. Vyplnenie formulára je vždy nudná, ale veľmi dôležitá časť castingu – určite sa zamerajte na správnosť údajov – bez chyby prosím! Nasleduje krátky pohovor, počas ktorého agentúra získa prvotný dojem o osobnosti modelky. Casting pokračuje predvedením chôdze a fotením pre interné účely agentúry – držanie tela a fotogenickosť. Odporúčam maloletým vždy absolvovať casting s rodičom.

Zvyčajne známe modelingové castingy požadujú výšku u dievčat 173 cm a chalanov 183 cm – prečo? Veď aj nižšie dievčatá sú úžasne krásne.

Áno, bohužiaľ tieto podmienky sme si my nevymysleli, sú to požiadavky všade vo svete. Čím vyššia modelka, tým je potenciál väčší. Čína a India ešte akceptujú od 170 cm ak máte kvalitne spracovaný photobook, ale do Európy len od 173 cm. Nižšie dievčatá môžu pomýšľať na kariéru vo fotomodelingu. Zastávam názor, že na Slovensku je rozvoj fotomodelingu (ale aj modelingu) veľmi limitovaný. Modelkou sa dievča stáva až akceptáciou serióznou zahraničnou agentúrou a prácou s vysokým kreditom. Ak si agentúra z Viedne, Paríža či Londýna vyberie dievča zo Slovenska v konkurencii žiadostí z celého sveta a následne zabezpečí prácu pre modelku, tak to svedčí o skutočnom rozvoji danej modelky a jej potenciály.

Z praxe poznáme casting modelingovej agentúry a casting určitej foto/modeling súťaže – je tam nejaký rozdiel?

Rozdiel je veľký. Kvalitná agentúra počíta s dievčaťom na minimálne päť rokov dopredu a všetko má vopred premyslené a určené – aj preto sa na castingu pre agentúru vyžaduje splniť veľa podmienok. Casting pre súťaž je „šitý na mieru“ a hľadá určité typy dievčat pre publikum. Vyhrať súťaž neznamená automatickú kariéru modelky, avšak je to veľké plus pre vstup do sveta modelingu.

Ako by sa malo dievča pripraviť na modelingový casting, čo odporúčate?

Hlavne je mať odvahu prísť na casting. Malé rady: umyté vlasy, či upravené nechty sú samozrejmosťou. Menej je niekedy viac; a teda hlavne to neprehnať s make-upom. Nezabudnúť lodičky. Na castingu chcú vždy vidieť chôdzu, aj keď ju neovládate. Buďte úprimné a nezabudnite na komunikáciu – krása nie je všetko, zvýraznite osobnosť.

Najčastejsie Top 5 chýb dievčať, ktoré prídu na modelingový casting?

Viem, je tam hlavne stres, s čím aj porota ráta. Aj tak je žiadúce na prvý dojem zaujať. Krásny úsmev to napraví. Dievča sa nič neopýta – veľká škoda. Nikdy nežujte žuvačku! Ešte raz – nechty (polonalakované urobia zlý dojem), vlasy – skutočne si dajte záležať, priliehavé oblečenie (ideál džínsy a elastické tričko), aby vynikla súmerná postava. Pri fotení a chôdzi vystrieť chrbát, nehrbiť sa! Meškanie alebo už musím ísť, nestíham – casting je o tom, ako veľmi chcete kvalitnú modelingovú kariéru – zvážte to.

Casting a make-up je večná téma, tak nám to skúste obzrejmiť, aký make-up na casting a prečo?

Jemný make-up, prípadne len maskara na oči. Krásna pleť je jednou z podmienok v modelingu – nechajte porotu zhodnotiť prirodzenú krásu – veľmi to pomáha v budúcom smerovaní modelky.

Častý problém – myslím si, že mám na to byť modelkou, ale mám rovnátka na zuby – čo s tým, ak dievča skutočne vidí seba samu v modelingovom svete?

Rovnátka nie sú problém pokiaľ ich má modelka v mladom veku, kým sa ešte len pripravuje. Rovné a krásne zuby sú tiež podmienkou modelingovej kariéry.

Akú váhu má štýl plaviek počas modelingového castingu?

Plavky sú veľmi dôležité. Hlavne sa v nich musí cítiť modelka príjemne. Odporúčam dvojdielne a decentne sexy. Aj štýl plaviek odzrkadľuje, ako sa vie dievča zladiť a prezentovať. Snažte sa nebyť príliš odhalené – pôsobí to zle.

Viem, že sa venujete profesionálnemu tréningu modelingovej chôdze, existuje cesta ako dievča môže doma nacvičiť aspoň základy, aby na castingu získala viac bodov alebo je to možné až s človekom ako ste Vy a porota tomu prihliada na castingu?

Samozrejme, je možnosť pozrieť si videá na YouTube a modelka môže začať trénovať sama. Porota si všíma chôdzu, ale ako som spomínala, veľa záleží od veku a skúsenosti. Určite odporúčam trénovať a trénovať – prípadne prísť na kurz. Vedieť catwalk a pózovať nie sú podmienky na prijatie do agentúry.

Ako modelingový poradca sa stretávam s dosť citlivou témou – nahota. Dievčatá v modelingu vidia uskutočnenie svojho sna, ale majú strach z fotenia odhalených fotiek. Určitú úlohu tam zohráva aj psychológia mladého veku – čo by ste odkázali dievčatám, ktoré by aj chceli prísť na casting, ale majú požiadavku, že nechcú fotiť žiadne odhalené fotky?

Toto je veľmi citlivá téma. Nahota v modelingu nie je povinná. V žiadnom prípade nie ak nemá modelka vek 18 rokov. Sú modelky, ktoré nikdy nebudú fotiť nahé fotky, čo ja schvaľujem. Modelka na to, aby zaujala, nemusí pózovať nahá. Krása sa hľadá úplne inde. Aj keď máte už exkluzívnu zmluvu, takýto druh fotenia máte právo odmietnuť. Netreba sa báť povedať to.

Vaše meno je spájané s medzinárodnou súťažou Fotomodelka Európy 2018 – prečo Vás súťaž oslovila a čím sa Vám páči?

Pracovala som aj na iných súťažiach, kde mám vždy na starosť backstage. Fotomodelka ma zaujala svojim konceptom. Je to súťaž, ktorá trvá 8 mesiacov od castingov až po finále. Dievčatá počas tejto doby absolvujú množstvo fotení a sústredenie. Dáva šancu aj nízkym dievčatám, čo sa mi veľmi páči. Toto je môj tretí ročník, kde som súčasťou a vidím každým rokom zlepšovanie. A pre mňa je základ aj skvelý team – bez toho to nejde.

Čo pre Vás znamená fotomodelingový potenciál u dievčaťa? Spoznáte ho na prvý pohľad?

Potenciál fotomodelingu je jasný – krásna tvár, vlasy, zuby. Ale ja si všímam aj inú krásu, tú vnútornú, stačí, ak sa s dievčaťom rozprávam pár minút. Všímam si vyjadrovanie, postoj, odpovede na otázky, … Mne nestačí, ak je modelka krásna a má nafotené fotky – pri šikovnom fotografovi a skvelej vizáži, je každá nádherná. Mňa zaujíma celkový dojem z nej. Väčšinou to spoznám na prvý pohlaď.

Ak by ste mali možnosť stretnúť sa a porozprávať sa s nejakou top modelkou zo sveta, ktorá by to bola a prečo?

Možno prekvapím, ale mojim idolom je Heidi Klum. Je to nádherná, prirodzená žena, ktorá teda aspoň podľa mňa, aj po tých dlhých rokoch v modelingu zostala pevne nohami na zemi, na nič sa nepotrebuje hrať a je v prvom rade matka, ktorá nejde len po kariére. Takých topmodeliek je naozaj málo.

Malá rada

Nikdy nehovorte nikdy. Vždy treba urobiť to, čo práve chcete a ako to cítite. Ak sa naozaj na modeling cítite, skúste to. Sú len 2 možnosti: buď to vyjde a začnete na sebe pracovať alebo sa vyberiete inou cestou v živote. Mňa moja práca napĺňa a veľmi rada poradím a pomôžem vždy ak je to možné.

Close Menu