Rob Piroska – oficiálny fotograf súťaže

Rob Piroska – oficiálny fotograf súťaže

Priatelia,

o skvelej súťaži Fotomodelka Európy, ktorá otvára dvere mnohým mladým dievčatám túžiacim vstúpiť do sveta modelingu, ste už iste počuli. V uplynulom ročníku 2017 som mal možnosť fotiť ich sústredenie a taktiež exkluzívne finále súťaže. Zaujala ma hlavná myšlienka súťaže „dôležitá je fotogenickosť a vnútorné vyžarovanie“ i to, že modelky nemusia mať predpísané „štandardné parametre“. Veď modeling má mnohé tváre…

V ročníku 2017 boli krásne a pritom absolútne odlišné dievčatá, od športových až po romantické tipy. Na oboch foteniach bol skvelý team ľudí – choreografka, vizážistky, stylistky, módne návrhárky… To je pre kvalitný výsledok pri fotení veľmi dôležité.

Môj uhol pohľadu na fotenie finále súťaže chcem rozdeliť na dve časti: kultúrna a fotograficko-technická.

Kultúrna

Vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní finálového večera. Bol skvele zvládnutý. Vystúpenia umelcov boli na najvyššej úrovni. Slávnostný ráz dodala akcii aj účasť mnohých známych osobností. Cítil som sa príjemne a práca bola potešením. Porozprával som sa s ľuďmi, odfotil na želanie, uchmatol som si pár jednohubiek – jednoducho, skutočne milá a priateľská atmosféra podujatia.

Fotograficko-technická

Prečo je ťažké skvele nafotiť módne prehliadky a rôzne finále kultúrnych a spoločenských akcií? V televízii to vždy vyzerá jednoducho, super atmosféra a prvý dojem je taký, že fotografi sa dobre bavia. Zvyčajne, je na módnych prehliadkach a kultúrnych akciách zakázané používať blesk, neustále sa menia svetelné podmienky a „fotografovaní“ sa stále hýbu. Takže ako sa dá dobre nafotiť takáto „divoká reportáž“, akou bolo aj finále tejto súťaže?

Veľmi ťažko. Fotograf okrem toho, že musí vlastniť drahú profesionálnu techniku (najmä vysoko svetelné objektívy); musí ju kvôli neustále sa meniacim svetelným podmienkam vedieť prestaviť aj „zo zavretými očami“. V neposlednom rade musí mať dosť skúseností aby zachytil všetko podstatné v dynamickom a stále sa meniacom prostredí. Čas 5 sekúnd na zmenu nastavenia je de facto prestávka na oddych. Všetko prebieha neskutočne rýchlo, vezmem foťák do ruky a nevnímam čas. O chvíľu je koniec akcie a ja musím mať istotu, že všetky podstatné momenty mám zachytené.

Nemám priestor na neistotu alebo pochybnosť. Otázky typu – Nevynechal som nejaký moment? Má modelka dobrý výraz tváre? Zachytil som závoj šiat pri otočke na móle? – nevnímam. Sústredím sa na výsledok a prístup k práci. Byť fotografom neznamená ísť na párty. Ako fotograf som člen tímu, ktorý párty vytvára a prezentuje ľuďom.

Nedávno sa mi na Bratislavských módnych dňoch, ktoré už fotím niekoľko rokov, stalo, že ma požiadala jedna z módnych návrhárok, aby som po prehliadke v zákulisí ešte nafotil šaty a čelenky na modelkách lebo „po prehliadke sa rozchytajú a ona ich nemá nafotené“. Pracovné podmienky boli dané: chodba k šatniam (našťastie sivá stena). Mal som zo sebou len jeden batériový záblesk a stojan s difúznym dáždnikom. Dievčatám som povedal: „viem, že ste unavené, ale prosím vás, sústreďte sa ešte na 15 minút“.

Všetky sa k zadaniu postavili profesionálne a začali jedna po druhej pózovať. Po 20 minútach sme boli hotoví so skvelými fotkami.

Fotograf pracuje s ľuďmi – častokrát musí byť dobrým psychológom so silným charakterom. Počas svojej profesionálnej kariéry som zistil dôležitosť symbiózy medzí tým, čo chcem ako fotograf a čo si želá modelka resp. klient. Špičková fotografia je o presvedčení a spokojnosti. Každému sa páči niečo iné, avšak ak je fotograf spokojný a modelka resp. klient tiež, je to prvý krok k dobrej profesionálnej kariére. Fotomodelka Európy nie je jednoduchá súťaž – napr. fotím modelku, ktorá je v pekných šatách, má štýlový účes, fantastický make-up, krásne lodičky a dokonalý výraz tváre. Môj „job“ je vytvoriť fotografiu, ktorá by zachytila všetky atribúty tak, aby zavládla všeobecná spokojnosť s výsledkom. Keď fotím sólo v ateliéri alebo exteriéri, no problem, mám čas a priestor realizovať víziu. Avšak módna prehliadka, hmm, tak to mám maximálne dva pokusy. Niekedy jeden.

Povolanie fotografa je náročne, úspech nie je zadarmo. Niekedy stretávam mladých fotografov, ktorí fotia nejaké to TFP s otázkou – Čo by ste mi poradili, aby som získal nejaké kšefty, zarobil si rýchlejšie na lepší objektív resp. už konečne mal nejaké peniaze z fotenia? Moja odpoveď je prostá – predaj fotovýbavu 😊

Rýchla cesta nie je, nepoznám dobrého fotografa, ktorý sa stal hviezdou z roka na rok. Je to o trpezlivosti a vzdelaní, poznaní fotografie a talente.

Mňa v mladosti uchvátila čierno-biela fotografia. Kedy to bolo? No poviem len toľko, že fotiť som začal na kinofilm 😊 Najradšej fotím vonku v konkrétnych lokalitách. Ateliér zvládam, ale cítim, že ma zväzuje.

Pre modelky je to vonku síce menej pohodlné, ale výsledok – fotky sa nedajú porovnať s ateliérovými. Vonku sa ja aj modelka môžeme inšpirovať prostredím, skúšať nové pózy a vyjadriť svoju osobnosť. Pre mňa je najdôležitejšie zachytiť v rôznych formách osobnosť človeka. Vyžaduje si to pohodové prostredie, neustálu komunikáciu a dostatok času.

Zo strany celého tímu, ktorý sa na fotení zúčastňuje to chce neustálu sústredenosť, disciplínu a profesionalitu. To je základ každej dobrej módnej fotografie. Vo všeobecnosti podľa mňa vzniká každá skvelá fotografia zachytením správneho momentu a ten nastáva raz a len teraz v tejto stotine sekundy. A tú je teba uvidieť a vycítiť.

S čím fotím? Za tie roky sa toho dosť nazbieralo, avšak Nikon D850/D800E a rôzne profesionálne najsvetelnejšie objektívy ma sprevádzajú vždy a všade.

Rob Piroska

Poznámka organizátora súťaže: Rob Piroska je oficiálnym fotografom súťaže pre ročník 2018. Prvé tri dievčatá a tiež víťazka hlasovania divákov získajú bezplatné nafotenie profi modelingového BOOKu, ktorý budú môcť použiť ako skvelú vizitku pri hľadaní uplatnenia vo svete modelingu.

Ivana Matušková, riaditeľka súťaže

 

Tvorba a kontakt na Roba Pirosku

Close Menu