Elena Ruta Marchallé – umelecká maliarka na hodváb a módna návrhárka

Elena Ruta Marchallé – umelecká maliarka na hodváb a módna návrhárka

Elena Ruta Marchallé – umelecká maliarka na hodváb a módna návrhárka

Lákala ma a stále láka práca s „kráľovským“ materiálom – s hodvábom. Výsledné dielka nie sú len mojou prácou, nie je to len o technike maľovania. Ide o spoluprácu medzi hodvábom a mnou, nepísané pravidlá v spojitosti s tým „čo“ a „ako“ práve prežívam.

O súťaži Fotomodelka Európy som vedela už z predchádzajúcich období. Dokonca v ročníku 2016 vznikla medzi nami veľmi pekná spolupráca, na ktorú nadväzujeme tento rok. Teším sa 🙂

Reprezentujete značku Marchallé – hodvábny svet, povedzte nám, čo to znamená hodvábny svet a aký je význam slova Marchallé?

Umelecké meno „Marchallé“ vzniklo z úcty k mojej starej mame, ktorá sa volala Marchalínová. Logo tvorí kolibrík. Návrh pochádza od mojej staršej dcéry. Kolibrík symbolizuje začiatok niečoho nového, ľahkosť, farebnosť, vzdušnosť, radosť a lásku. Cítila som, že je to môj príbeh, niečo osobné, čo ma vystihuje.

Exkluzívny fotograf Jano Karaffa o Vás povedal „skvelá maliarka, návrharka a umelkyňa s dušou víly, srdcom anjela a energiou malého dievčatka“ – kde nachádzate inšpiráciu pre Vašu tvorbu?

Milujem prírodu, rozprávky a všetko čo s tým súvisí. Pri prechádzke lesom vnímam viac ako „len les“. Často zatvorím oči a pozerám cez zatvorené viečka, vtedy vnímam silu a láskavú jemnosť vetra, hladkajú ma tóny vtáčieho spevu, vnímam farebnú vôňu sveta. Potom oči otvorím. Stromy tvoria chrám vyzdobený kvetmi a motýle ma lákajú tancovať.

Potom vznikajú plesové šaty ako pre Popolušku a svadobné šaty ako pre Víliu princeznú. Mám rada keď žena je ženou. Krásna, jemná, nežná; túžiaca po ochrane a láske. Všetko čo zvýrazňuje a podčiarkuje ženskosť. Preto veľmi často využívam „šnurovačky“, ktoré znamenajú návrat k ženskosti – úzky driek, široká sukňa. Prečo iba na ples? Veď môžeme byť „princezné“ každý deň 🙂

Len navrhujete alebo aj vyrábate resp. ako to vo Vašej značke funguje?

Zameriavam sa na maľovanie. Jemný biely hodváb pomaľujem vzormi – obrazmi, tak ako to cítim. Potom putuje do dielne, kde šikovné ruky krajčírky vytvoria podľa návrhu šaty, sukne, blúzky. Niekedy, keď mám na to priestor, modely aj šijem; no nie vždy to vychádza. Nedá sa robiť všetko preto som si musela vybrať, čo pre mňa znamená najviac. Obklopila som sa „majstrami“ vo svojom odbore a spolupráca s nimi je základom vzniku všetkých mojich diel – hodvábne šaty, obrazy na stenu, či interiérové doplnky v podobe hodvábnych vankúšov.

Modely Marchalle predstavujú haute couture – ako náročne je robiť práve haute couture na Slovensku?

Musím skutočne priznať, že je to náročné. Nie výroba, použitie nových nápadov, ich realizácia, ale náročné je nájsť správneho klienta. Ľuďom sa krásne veci páčia a vždy páčili, túžili vlastniť kúsok niečoho originálneho, vytvoreného len a len pre nich s dôrazom na ich vlastnú jedinečnosť a výnimočnosť. No nie každý si môže v dnešnej dobe niečo také dovoliť. Ľudia často riešia existenčné problémy a svoju pozornosť sústreďujú presne týmto smerom. Na druhej strane je na mne, aby som našla, oslovila, pritiahla pozornosť presne tých, ktorí môžu. Vnímam veľký návrat ručných prác ako takých a klienti vnímajú rozdiel medzi bežnou konfekciou či obrazmi z nákupných centier a ručne vypracovaným modelom či dielom.

Čo znamená hodváb vo svete módy v terajšej dobe – ako je vnímaný, čo je najväčšia konkurencia a ako sa Vám s hodvábom pracuje?

Hodváb vždy bol a je kráľom materiálov, vo svete módy má svoje trvalé a bezpečné miesto. Hodváb má úžasné vlastnosti. V zimných obdobiach hreje a v horúcom počasí chladí, je vzdušný, ľahký, ideálny či už na výnimočné príležitosti ako sú svadby, oslavy, plesy, večierky ako i na bežné nosenie v podobe ľahkých letných sukní, košieľ, topov či šiat.

Váš butik v Seredi je zároveň aj jediné miesto na Slovensku, kde si klient môže kúpiť Váš model, kombinácia zelenej a bielej farby, synergia obrazov a oblečenia – pôsobí to inak, viac umelecký ako klasické módne salóny – kto je Váš klient?

V Seredi je Galéria Marchallé, pri vytváraní priestoru, kde pracujem, som dlho uvažovala ako ho nazvať. Butik, obchod, hmm, to nie je ono. Miesto kde sa predávajú hodvábne „dielka“ nie je ani butikom ani obchodom. Je galériou, kde hrá krásna upokojujúca hudba, zo stien sa na nás pozerajú elfovia, víly, motýle, fénix či labuť. Figuríny odeté v hodvábnych modeloch sa majestátne vznášajú v priestore a hodvábne vankúšiky lákajú pritúliť sa ku kvietkom.

Ľudia môžu prísť nadýchať sa atmosféry Galérie, popozerať obrazy, prečítať si čo to o dielkach, porozprávať sa. Nemusia zákonite niečo kúpiť a nikto sa na nich preto nehnevá. Často vravia, že za dverami Galérie je iný „druhý“ svet.

Hodvábne dielka sa dajú kúpiť práve v Galérii v Seredi, ale mám už dlhšiu spoluprácu s predajnou galériou ART Diela v Košiciach či butikom „Moda di Giovanna“ v Bratislave.

Čo je Váš najväčší cieľ v roku 2018?

Nekladiem si ciele, ktoré sú sústredené na určité časové obdobie. Mojim cieľom je, aby som dokázala stále a čo najdlhšie čerpať zo svojej fantázie.

Aké úspechy ste doposiaľ dosiahli?

IX. ročník Medzinárodnej ceny výtvarného umenia „Perla Adrie Perla dell Adriatico“ vo výstavných priestoroch Galérie mesta Grottammare v Taliansku. Usporiadateľmi tejto medzinárodnej výstavy bolo mesto Grottammare a Centrum umenia a kultúry La Tavolozza v Taliansku v spolupráci so slovenským umeleckým združením Artem. Moje práce ocenila medzinárodná odborná porota a získali – Premio speciale „Giovani emergenti“.

Prezentácia obrazov na výstave „Kunst fur Dich“ vo Švajčiarsku v Basel Art center.

XVII. ročník Premio internationale d´arte San Crispino, v reprezentačných priestoroch renesančného paláca Villa Baruchello v talianskom meste Porto Sant´Elpidio. Získala som ocenenie Premio speciale della giuria „artista segnalato“.

Výstava „Svadobné dni & Beaute“ v priestoroch Agrokomplexu Nitra, kde ručne maľované hodvábne šaty v tíme s vizážistkou a kaderníčkou získali 1. Miesto „Naj nevesta 2016 – PURITY“

XVII. medzinárodný festival výtvarného umenia „Premio Citta ´di Porto Sant ´Elpidio“ vo výstavných priestoroch renesančnej budovy Villa Baruchello v meste Porto Sant´Elpidio v Taliansku. Tohto festivalu som sa zúčastnila s výtvarným  dielom Totemové zviera. Maľba na hodváb získala ocenenie PREMIO DI RAPPRESENTANZA: PROVINCIA DI FERMO.

Rôzne módne prehliadky a výstavy. Úspech pre mňa znamená to, že mám pre koho tvoriť.

Čo očakávate od súťaže Fotomodelka Európy 2018?

Očakávam, že na jednom mieste v jednom čase budú mať ľudia možnosť vidieť krásnu a novú kolekciu hodvábnych ručne maľovaných modelov na prekrásnych mladých modelkách. Radosť z domácej slovenskej tvorby.

Čo požadujete od modelky, ktorá by mohla nafotiť Vašu kolekciu?

Modelka by mala byť tak trochu ako „víla“ – jemná a nežná, mala by si vedieť predstaviť ako lietajú motýle a voňajú kvietky na lúke; a táto jej predstava by mala byť pretavená do jej celkového výzoru.

Máte svoj sen čo sa týka modelky, s ktorou by ste si želali spolupracovať?

Nikdy som neuvažovala nad tým, že by som chcela vidieť v hodvábnej kolekcii konkrétne jednu osobu – modelku. Avšak, Lucka Bíla by mohla byť ideálnou modelkou pre moju tvorbu. Viem, nie je modelkou. Má však dušu víly.

Čo Vám v slovenskej haute couture tvorbe najviac chýba?

Akýsi mostík medzi dielami a zákazníkmi. Veľa talentovaných a nepoznaných návrhárov, o ktorých nič nevieme. Škoda.

Máte svoj vzor módnej svetovej návrhárky?

Mojou veľkou inšpiráciou od úplných začiatkov mojej práce s hodvábom je Blanka Matragi.

Hovorí sa, že umelec nemá žiaden voľný čas, stále tvorí a celý život je jeho „voľný“ čas, ako je to u Vás?

Áno voľný čas v ponímaní „robím niečo iné“ u mňa neexistuje. V hociktorú nočnú či dennú hodinu, pri akejkoľvek činnosti môže prísť inšpirácia, či konkrétny nápad.

Ak by ste neboli umelkyňou a návrharkou, čím by ste chceli byť?

Nechcela by som byť ničím iným, som všetkým čím chcem byť. Najdôležitejšie je veriť v seba vo svoje vlastné sily, vo svoju cestu. Veriť v to, že to, čo robíte, robíte najlepšie ako viete a ako dokážete, že to robíte správne. Ani na sekundu nepochybovať a zbaviť sa strachu.

Ja som sa teraz rozhodol, že tiež chcem vlastnú značku, lenže ako začať, aké boli Vaše začiatky, asi to nebolo jednoduché, že?

Veru nebolo ľahké vybudovať svoju vlastnú značku. Na začiatku som vôbec neuvažovala o značke, snažila som sa ochrániť si súkromie, pretože od samých začiatkov som nejako tak vedela, že toto mám robiť, že sa to bude ľuďom páčiť. Meno značky bolo jednoducho „dané“. Chcela som, aby mala svoju váhu nielen tým, čo sa pod ňou „skrýva“ i čo označuje alebo pomenúva, ale aj tým, že ju ochránim pred zneužitím. Preto som pristúpila k medzinárodnej registrácii.

Začínala som s maľovaním v podmienkach, ktoré sa nedajú nazvať „profesionálnymi“. V obývačke na zemi, doslova „na kolene“ som maľovala svoje prvé obrazy na textil, hodváb. Postupne krôčik po krôčiku sa všetko menilo. Samozrejme, že bez podpory a pomoci blízkych by to trvalo asi o dosť dlhšie, ale asi som mala v tomto v živote šťastie. Možno to súvisí aj s tým, že sa nikdy neuspokojím s tým čo je; stále sa snažím zdokonaľovať svoju prácu, vymýšľať niečo, čím sa odlíšim od iných. A možno aj s tým, že s dielkami Marchallé dostanú zákazníci aj príbehy.

Na čo sa môžeme tešiť v roku 2018 od Vás – čo pripravujete?

Mám množstvo nápadov, ktoré sa mi hmýria hlavou, je ťažko povedať niečo konkrétne. Ale jedno za všetkých snáď povedať môžem. Mám v pláne vytvoriť krásnu, mimoriadne lákavú kolekciu práve pre súťaž Fotomodelka Európy 2018 a verím, že modelky „odeté v hodvábe“ podčiarknu výnimočnosť súťaže, kde výška nie je podmienkou.

This Post Has One Comment

Comments are closed.

Close Menu